استاندارهای طراحی چراغ خیابانی و نحوه محاسبه؟ | خرید چراغ خیابانی

استاندارهای طراحی چراغ خیابانی و نحوه محاسبه؟

چراغ خیابانی یکی از مهمترین المان ها در زندگی شهری و مدرن امروزی میباشد. که نحوه طراحی و نصب آن بایستی طبق یک اصول خاصی انجام شود تا کارایی و بازدهی لازم را داشته باشد. استاندارهای طراحی چراغ خیابانی مجموعه ای از دستورالعمل ها هستند که برای اطمینان از طراحی و نصب چراغ های خیابانی به شیوه ای ایمن، کارآمد و موثر استفاده می شوند.

این استانداردها معمولاً عوامل زیر را بررسی می کنند:

سطح روشنایی:

مقدار نوری که توسط یک چراغ خیابان تامین می شود بر حسب لوکس اندازه گیری می شود. انجمن مهندسی روشنایی (IES) توصیه می کند که میانگین سطح روشنایی برای خیابان های مسکونی باید ۱۰ لوکس باشد. در حالی که میانگین سطح روشنایی برای خیابان های تجاری باید ۱۵ لوکس باشد.

ارتفاع و فاصله تیرها:

ارتفاع تیر چراغ خیابان و فاصله بین تیرها بر اساس میزان روشنایی مورد نظر و عرض خیابان تعیین می شود. به عنوان مثال، یک خیابان با عرض ۹ متر به ارتفاع تیر برق ۶ متر و فاصله هر پایه ۳۰ متر نیاز دارد.

استانداردهای طراحی چراغ خیابانی
تاثیر ارتفاع در سطح روشنایی

نوع لامپ:

نوع لامپ مورد استفاده در چراغ خیابان می تواند بر میزان نور ارائه شده، طول عمر لامپ و هزینه تعمیر و نگهداری تأثیر بگذارد. لامپ های ال ای دی در حال تبدیل شدن به محبوبترین لامپ ها برای روشنایی خیابان ها هستند. زیرا نسبت به لامپ های سنتی کارآمدتراند و طول عمر بیشتری دارند.

یکی از بهترین تولیدکنندگان چراغ خیابانی ال ای دی در ایران شرکت گلنور میباشد. که با داشتن سابقه درخشان در تولید چراغ خیابانی و کیفیت عالی و قیمت مناسب محصولات توانسته بخش بزرگی از بازار لوازم روشنایی را به خود اختصاص دهد. همراهان عزیز جهت دریافت اطلاعات درباره این شرکت و خرید چراغ خیابانی LED گلنور بر روی لینک کلیک نمایید. و یا از طریق شماره های موجود در شایت با مشاورین ما ارتباط حاصل فرمایید.

طراحی لامپ:

طراحی یک چراغ روشنایی خیابانی (محلی که حاوی لامپ است) می تواند بر توزیع نور، نوع تابش نور (خیرکننده بودن یا نبودن نور)و ظاهر کلی روشنایی خیابان تأثیر بگذارد.

حفاظت در برابر خوردگی:

تیرهای چراغ خیابانی، چراغ خیابانی و سایر اجزاء باید دربرابر خوردگی مقاوم باشند تا از طول عمر آنها اطمینان حاصل شود. معمولا چراغ های امروزی از جنس بدنه آلومینیوم دایکاست تولید میشوند.

سهولت در تعمیر و نگهداری:

چراغ های خیابان باید به گونه ای طراحی شوند که نگهداری آنها آسان باشد تا بتوان تعمیرات را سریع و آسان و با هزینه پایین انجام داد. استانداردهای طراحی نورپردازی خیابان از شهری به شهر دیگر متفاوت است. اما معمولاً فاکتورهای ذکر شده در بالا کلی میباشد و در تمامی شهرها ثابت است. این استانداردها کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که چراغ های خیابانی به گونه ای طراحی و نصب می شوند که نور کافی را فراهم می کند، ایمنی را افزایش می دهد و مصرف انرژی را به حداقل می رساند.

در اینجا برخی از ملاحظات اضافی برای استانداردهای طراحی نور خیابان وجود دارد:

ایمنی عابران پیاده:

چراغ های خیابان باید به گونه ای طراحی و نصب شوند که روشنایی کافی را برای عابران پیاده فراهم کنند، به ویژه در گذرگاه ها، ایستگاه های اتوبوس و سایر مناطقی که احتمال عبور عابران از خیابان وجود دارد.

ایمنی وسایل نقلیه:

چراغ های خیابان باید به گونه ای طراحی و نصب شوند که نور کافی را برای رانندگان به ویژه در تقاطع ها و پیچ ها فراهم کنند.

زیبایی شناسی:

چراغ های خیابان باید به گونه ای طراحی شوند که محیط اطراف را برای استفاده کنندگان از راه زیباتر و دلنشین تر نماید.

زیبایی شناسی و چراغ خیابانی
تاثیر چراغ خیابانی در محیط

تأثیرات زیست محیطی:

چراغ های خیابان باید به گونه ای طراحی شوند که اثرات زیست محیطی خود را به حداقل برسانند، مانند استفاده از لامپ های ال ای دی و یا به حداقل رساندن آلودگی نوری.

 

استانداردهای طراحی چراغ خیابانی برای اطمینان از ایمنی، کارآمدی و موثر بودن چراغ های خیابانی میباشد. با پیروی از این استانداردها، شهرها می توانند ایمنی خیابان های خود را بهبود بخشند، کیفیت زندگی ساکنان خود را افزایش دهند و اثرات زیست محیطی لامپ ها را کاهش دهند.

تماس بگیرید