بهره نوری چیست؟ نور و نورپردازی جایگاه ویژه ای در زندگی امروز ما پیدا کرده است. نور، چه به صورت طبیعیی حاصل از تابش خورشید و چه به صورت مصنوعی حاصل از تابش لامپ های الکتریکی در زندگی روزمره ما به عنوان روشنایی حضور داشته و تأثیرات زیادی بر ما و محیط زیستمان می گذارد. یکی از موضاعت مهم در نورپردازی بازده روشنایی لامپ یا چراغ میلاشد.

بازده روشنایی (به انگلیسی: Luminous efficacy) معیاری است برای سنجش عملکرد یک منبع نور در تولید نور مرئی. بازده روشنایی برابر است با نسبت شار به توان روشنایی. در ادامه این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

بهره نوری چیست؟

بهره نوری Luminous efficacy ، نسبت نور خروجی از لامپ به توان مصرفی آنست و با واحد لومن بر وات (lm/W)بیان میشود.

هرچه بهره نوری یک لامپ بیشتر باشد آن لامپ از نظر مصرف انرژی مقرون به صرفه تر است.

چشم انسان اشعه های مادون قرمز و ماوراء بنفش را نمی تواند ببیند، و بهره نوری نسبت انرژی فابل رؤیت به انرژی مصرفی لامپ را مشخص می کند.

بنابراین بالاترین بهره نوری وقتی بدست می آید که تمام اشعه خروجی لامپ در محدوده ۴۰۰ تا ۷۸۰ نانومتر باشد.

حداكثر مقدار بهره وری برابر ۶۸۰ لومن بر وات است كه از یك لامپ فرضی كه هیچ گونه تلفات ندارد و همه تشعشع آن در طول موج ۵۵۵/۰ میكرون صورت می گیرد به دست می آید.

حداکثر بهره نوری یک لامپ ایده آل (که تمام انرزی مصرفی اش تبدیل به نور شود) ، برای نور سبز ۵۵۵ نانومتر برابر ۶۸۳ لومن بروات می باشد.

و برای نور سفید ۵۸۰۰ کلوین برابر ۳۰۰ لومن بر وات گفته شده.

لامپ LED یا لامپ های قدیمی

لامپ LED که جدیدترین تکنولوژی در دنیای نور و نورپردازی میباشد دارای بیشترین بازده روشنایی نسبت به سایر تکنولوژی های قدیمی لامپ میباشد.

مجموعه کابلچی به پخش عمده لامپ ال ای دی با نازلترین قیمت به سراسر کشور میپردازد. از جمله بهترین برند لامپ ال ای دی در ایران که در مجموعه کابلچی فروش میرسد میتوان به لامپ LED ایران زمین، لامپ LED پارس شهاب، لامپ ال ای دی تک تاب، لامپ LED کملیون، لامپ ال ای دی افراتاب و… اشاره نمود.

همراهان عزیز جهت خرید لامپ ال ای دی و یا جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید فرم مشاوره و فروش را پر نمایید و منتظر تماس مشاورین فروش ما در کمتر از ۱۲ ساعت کاری باشید. چنانچه درخواستتان فوری میباشد از طریق شماره های موجود در سایت با مشاورین فروش ما ارتباط حاصل فرمایید.

تماس بگیرید